Beléptetőrendszer

Beléptető rendszerek

Az előző pontokban megismert védelmi (behatolás jelző és videó megfigyelő) rendszereken túl tovább növelhető a védett területek biztonsága, ha a területekre eleve már csak azon személyek kapnak belépési engedélyt, akik jogosultak a védett területen belül történő munkavégzésre ill. tartózkodásra. Az engedélyezett tartózkodás időbelisége szempontjából élesen elkülönülnek a rendszeres tartózkodásra ill. az alkalomszerű tartózkodásra jogosult személyek nyilvántartása. A rendszeresen és hosszabb időszakokra engedéllyel rendelkezők részére tartós engedéllyel ellátott rendszerazonosító, míg az egy ill. több alkalmas, de rövid idejű tartózkodásra jogosultak részére látogatói rendszerazonosító kerül kibocsátásra.

A rendszerazonosítók megjelenési formáját a rendszerüzemeltető biztonsági szempontjai, célkitűzései vagy határozzák meg alapjaiban. Amelyek között fontos lehet a starpa bíró masszív fizikai megjelenés, a jól láthatóság, a megszemélyesíthetőség, vagy épp ellenkezőleg a kis méret, a szinte észrevehetetlen funkcionalitás és az anonimitás is. Persze, számos más kiválasztási szempont határozhatja meg az adott környezetben alkalmazni kívánt személyazonosító eszköz, rendszer és megjelenés béli műszaki paramétereit. A beléptetés technológia kiforrottsága miatt szerencsére minden, a leggyakrabban alkalmazott környezetre rendelkezésre állnak már a kívánt személyazonosító eszközök és beléptető pontok.

A beléptetési környezet és az azt alkalmazó személyek számosságát tekintve tovább lehet csoportosítani a beléptető rendszereket. A kisebb rendszerek esetén elégséges lehet, ha a belépéssel kontrolált területekre egy-egy önállóan működő (szigetüzemű) beléptető pontot telepítenek, melyek minden elvárt funkcionalitást képesek (otthoni, kis és közepes irodai v. ipari igényeket) a megrendelő igényeihez hangoltan biztosítani. Persze ezen szempontok alapján is van az a kritikus tömeg és elvárt magas szintű funkcionalitás, melyet már nem célszerű vagy épp nem lehet a szigetüzemű beléptető pontokkal megvalósítani (általában közepes és nagyobb méretű rendszerek esetében). Különösen nagy felhasználói létszám, nagy kiterjedésű ill. több telephellyel rendelkező létesítmények esetében a rendszer központosított felügyelete szempontjából is célkitűzés lehet a hálózatba kötött beléptető rendszer alkalmazása.

A biztonsági szempontok meghatározhatják vagy előírhatják a kiterjesztett és magasabb szintű azonosítási módok alkalmazását is. Ilyenkor kerülnek előtérbe azok a rendszerek, amelyek nem csak egy azonosító eszközt alkalmaznak, hanem mellette megkövetelnek további azonosítási eljárást is. Ilyen esetek és ezek további kombinációi is lehetségesek: azonosító eszköz + PIN; biometrikus azonosító; biometrikus azonosító + PIN; azonosító eszköz + biometrikus azonosító + PIN; több együttes azonosító eszköz; több együttes biometrikus azonosító eszköz, stb. És ezzel elérkeztünk a biometrikus azonosítást is megvalósító beléptető pontokhoz, melyek a felhasználási rendszerkörnyezet ill. a felhasználók számosságának szempontjából szintén tovább bonthatók szigetüzemű ill. hálózatos típusokra.

Különösen a nagyobb felhasználói létszámú ipari és irodai alkalmazásoknál szokott előtérbe kerülni a beléptető terminálok kiválasztásánál a munkaidő nyilvántartásának szempontrendszere. Ezért a fenti csoportosítások tovább  színesíthetők egy olyan bontással is, mely szerint megkülönböztetünk munkaidő nyilvántartásra alkalmas és alkalmatlan beléptető pontokat is.

E rövid áttekintőből is jól látható, hogy a megfelelő beléptető rendszer kiválasztásának legfontosabb eleme, a felhasználók rövid és hosszú távú igényeinek pontos és részletes feltárása.

 

Szigetüzemű

Hálózatba kötött

Biometrikus

Azonosító eszközök

Belépttő szoftver