Vagyonvédelem

  
Vagyonvédelmi rendszerek

A vagyonvédelmi módszerek között jelentős szerepet vállaknak a mechanikus és fizikai védelmi rendszerek. A mechanikus és fizikai védelmi rendszereket tovább erősítik és hatékonyságukat tovább növelik az elektronikus védelmi rendszerek és eszközök.

Az elektronikus vagyonvédelmet, a védendő értékek és védelmi célkitűzések figyelembe vételével kell megválasztani. Tervezésükkor a jogszabályi előírások és a védelmi célokon túl figyelembe kell venni a telepítési helyszín egyedi adottságait, valamint a kezelők és felhasználók igényeit is.

 

Behatolásjelző rendszerek

A behatolásjelző rendszerek (riasztó központok) alkalmazásával megakadályozhatók vagy jelentős mértékben csökkenthetők a behatolás következtében keletkező anyagi károk.      

A korszerű jel és adatátviteli eljárások alkalmazásával a behatolás kísérletről azonnali visszajelzést kapunk, mely jelzés a szerződött távfelügyeleti központba is befut. Így a tulajdonos, valamint a lakás, épület v. objektum őrzésével megbízott felügyeleti szerv is azonnal intézkedhet a befutott jelzésre. Ennek eredményeként az erre szakosodott (7/24 h-ás) kivonuló szolgálát még a tulajdonos szabadsága idején is hatékonyan tudja megakadályozni a további károkozást.

 

Videó megfigyelő rendszerek

A videó megfigyelő rendszerek alkalmazásával a védendő területek folyamatosan megfigyelhetők és az ott történt események kép és hang anyagai rögzíthetők a későbbi elemzések számára. Az élőerős személyzet a rendszer által tett riasztások estén képes azonnali intézkedésre, az illetéktelen behatoló mozgásának észlelésére, egy védett tárgy elmozdulásakor vagy például egy otthagyott tárgy esetén is.

 

Beléptető rendszerek

Az előző pontokban vázolt védelmi rendszereken (behatolás jelző és videó megfigyelő rendszereken) túl tovább növelhető a védett területek biztonsága, ha a területekre eleve már csak azon személyek kapnak belépési engedélyt, akik jogosultak a védett területen belül történő munkavégzésre ill. tartózkodásra. Az engedélyezett tartózkodás időbelisége szempontjából élesen elkülönülnek a rendszeres tartózkodásra ill. az alkalomszerű tartózkodásra jogosult személyek nyilvántartása. A rendszeresen és hosszabb időszakokra engedéllyel rendelkezők részére tartós engedéllyel ellátott rendszerazonosító, míg az egy ill. több alkalmas, de rövid idejű tartózkodásra jogosultak részére látogatói rendszerazonosító kerül kibocsátásra.

 

Kaputelefonok

A vagyonvédelem korábbi pontjaiban megismert védelmi (behatolás jelző, videó megfigyelő és beléptető) rendszereken kívül tovább szélesíthető a védendő területek biztonsági szintje. A védelmi szintek külső vonalában általában, a biztonságilag legalacsonyabb szinten álló kaputelefonok (intercom-ok) kerülnek alkalmazásra. E rendszerek előnye a kedvezőbb árfekvés, melynek révén ma már úgy az otthoni, mint a kis és közepes irodai alkalmazások terén is igen elterjedtek. Hasonlóan népszerűek a többlakásos és a sokkal nagyobb létszámú társasházak körében is. Azonban a magas biztonsági szinteket általában megkövetelő közepes és nagy iroda ill. ipari alkalmazások terén is megtalálták szerepüket az alacsonyabb védelmi szinteket igénylő külső határvonalak elsődleges „beléptető” eszközeként.